Skip to content

Kim jesteśmy?

Polska Światłoczuła to unikatowy projekt filmowy zainicjowany w 2011 roku przez reżyser Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta mający na celu promocję kultury wyższej oraz włączanie w dyskusję o filmie i sztuce mieszkańców małych miejscowości pozbawionych kin, z utrudnionym dostępem do kultury.

Co robimy?

  • Formuła projektu zakłada cykliczne trasy filmowe z bezpłatnymi projekcjami na najwyższym poziomie technologicznym – często w nietypowych miejscach (świetlice wiejskie, remizy, zamki, pałace, muzea, biblioteki, czy zakłady karne).
  • Od typowego kina objazdowego wyróżnia nas zaangażowanie twórców filmowych (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) i ich uczestnictwo w dyskusjach po każdej projekcji. Spotkania te, są transmitowane online na naszej stronie. 
  • Po każdej trasie powstaje krótki film dokumentalny zrealizowany przez uczestniczących w projekcie wolontariuszy.
    Bierzemy również udział w festiwalach filmowych, na których promujemy ideę projektu. Przeprowadzamy akcję malowania światłem i malowania w 3D w wirtualnej rzeczywistości.
dosia-circle

Dorota Kędzierzawska

Matka Projektu

Arthur

Arthur

Reinhart

Ojciec Projektu

Więcej o Projekcie

Film i Twórca
Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale.
Plan i Promocja
Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze.
Projekcja
Filmy prezentujemy z kopii cyfrowych, wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy.
Spotkanie
Zachęcamy widzów do dyskusji o filmach, spierania się i słuchania. Dzielimy się kinem ze wszystkimi “światłoczułymi” widzami z całej Polski.
Relacja Filmowa
Zwieńczeniem każdej trasy jest kilkuminutowy
film dokumentalny w którym poruszane są najciekawsze tematy i pytania zadane przez widzów.

Zaproś Polskę Światłoczułą do Twojej miejscowości!    Projekt współfinansowany przez: